پائولونیا

پائولونیا چیست؟

در سال ۱۷۸۱ گیاه‌شناسی سوئیسی به‌نام تونبرگ در کتاب فلور ژاپن نام علمی پائولونیا را به جنس این درختان اطلاق نمود. سال‌ها بعد دانشمندان چینی این گیاه را در زیر تیره Scrophulariaceae قرار دادند و ۹ گونه از آن را شناسایی کردند که در حال حاضر به عنوان گونه های مهاجم نامگذاری شده اند, در ادامه نام این ۹ گونه ذکر شده است:

 1. فورتونی
 2. کتلپیفولیا
 3. الونگاتا
 4. کاواکامی
 5. فارگسی
 6. تایوِینانا
 7. آلبیفولیا
 8. تومنتوسا
 9. آئوستالیس

گونه‌های نام‌برده درحال‌حاضر به‌عنوان پایه مادری شناخته می‌شوند. گونه‌های جدید که هیبرید و اصلاح‌شده هستند، جهت تولید الوار و بایومس استفاده می‌شوند. این گونه‌ها به شرح زیر می‌باشند:

 1. اکسی
 2. کلون ۱۱۲
 3. بلیزیا
 4. شنتونگ
 5. ۹۵۰۱
 6. ۹۵۰۲
 7. ۹۵۰۳
 8. تری‌پلوئید پی ائی تانگ یا زد صفر هفت
 9. تری‌پلوئید پائولمیا

پائولونیا درختی زیبا با برگ‌های بزرگ و گل‌های خوشه‌ای به رنگ سفید مایل به بنفش است که بومی کشور چین می‌باشد. در میان مردم کشور چین به درخت امپراطور و درخت نوروز شهرت دارد. این مردمان سال‌هاست درختان پائولونیا را به نشانه خوش‌یمنی و تقدس در اطراف منزل خود می‌کارند. این درختان در شرایط اقلیمی و خاکی گوناگون، سازگاری نشان داده‌اند و در دشت‌های پست تا ارتفاعات ۲۰۰۰ متری کشور چین گسترده شده‌اند. پائولونیا برای جنگل‌کاری، توسعه فضاهای سبز شهری و همچنین کاشت در مناطق روستایی بسیار مناسب می‌باشد. کشت توام این درخت با انواع گیاهان زراعی و داروئی رایج است. پائولونیا درختی خزان‌پذیر است. گل‌های درشت پائولونیا گرده‌زا و شهدزا هستند و خوشه‌های گل ایستاده به رنگ ارغوانی روشن با گل‌های بسیار خوشبو به رنگ سفید آبی که در فروردین و اردیبهشت ماه ظاهر می‌شوند. پائولونیا زمانی که در گل کامل است در تماشایی‌ترین حالت خود قرار دارد. چوب پائولونیا بسیار سبک ولی محکم و مقاوم(بسیار مقاوم‌تر از چوب راش و گردو) است. به‌راحتی خشک می‌شود، اعوجاج پیدا نمی‌کند و مناسب برای نجاری و کنده‌کاری است. همچنین این چوب دارای خواصی استثنایی مانند ضد آتش بودن به معنا که در حرارتی نزدیک به ۴۲۰ درجه سانتی‌گراد(یعنی دوبرابر چوب سایر درختان) آتش میگیرد. همچنین از خواص دیگر چوب این درخت می‌توان به مقاومت بسیار بسیار بالای آن در برابر پوسیدگی در آب، یاد کرد. چوب و تنه این درخت قابل استفاده در صنعت جهت ساخت مبلمان، تخته لایه، کبریت، کاغذ، کارتن، هواپیما و ادوات موسیقی می‌باشد. برگ‌ها و گل‌های پائولونیا در تولید کمپوست و تغذیه دام مصرف می‌شوند و انواع ترکیبات دارویی از آنها استخراج می‌گردد. درختان شگفت‌انگیز پائولونیا چندین برابر درخت بلوط رشد می‌‌کنند، به‌طوری‌که درخت بلوط در طول ۴۰ سال به قطر ۳۵ تا ۴۰ سانت می‌رسد ولی پائولونیا فقط در مدت ۵ سال به این قطر می‌رسد. استحصال چوب از پائولونیا ۴ برابر صنوبر و اکالیپتوس می‌باشد. عمر زیستی این درخت ۳۰۰ سال است. حداکثر ارتفاعی که این درخت به‌دست می‌آورد، ۲۵ متر می‌باشد. درشرایط عادی یک درخت پائولونیا هیبرید ۵ ساله ارتفاعی بیش از ۱۵ متر، قطر برابر سینه‌ی ۳۰-۴۰ سانتی‌متر و حجم چوبی برابر با  ۰٫۳ تا ۱٫۲ مترمکعب(که نسبت به سرد و گرم بودن منطقه تولید چوب و نحوه کاشت که به‌صورت صنعتی باشد یا جنگل‌زایی، این مقدار بیشتر یا کمتر می‌شود) خواهد داشت و از سال پنجم مورد بهره‌برداری صنعتی قرار خواهد گرفت.

 

کلیاتی درخصوص گونه‌های پائولونیا:

 • مورفولوژی:

پائولونیا دارای پوست خاکستری، قهوه‌ای یا سیاه است که برروی پوست آن در درخت‌های جوان عدسک‌هایی وجود دارد. شاخه‌های جوان از کرک‌های غده‌ایی پوشیده شده‌اند و رشد شاخه‌ها به صورت انشعابات دوشاخه‌ای کاذب است. برگ‌ها در درختان جوان، بزرگ و با دم‌برگ‌هایی بلند می‌باشند. گل آذین خوشه مرکب و گل‌ها به رنگ ارغوانی و صورتی هستند. میوه آن کپسولی از بذرهای این درخت می‌باشد. بذر‌ها ریز و بالدارند و به وسیله باد پراکنده می‌شوند.

 • طبقه‌بندی:

برای شناسایی گونه‌ها، طول گرزنها، داشتن دم‌گل یا نداشتن آن، طول لوب‌های کاسه گل، شکل جام و کپسول، ضخامت فرابر میوه و شکل جفت مورد بررسی قرار می‌گیرند.

 • پراکندگی جغرافیایی:

این درخت از شمال تا جنوب کشور چین گسترده و تا ارتفاعات ۲۴۰۰ متری جنوب غربی چین مشاهده شده است. منشا آن واقع در اطراف رودخانه یانگ تسه می‌باشد. در طبیعت فاصله جغرافیایی بین گونه‌ها باعث به‌وجود آمدن تفاوت‌های درون گونه‌ای شده و واریته‌هایی را به‌وجود آورده است. این درخت در گلخانه و نواحی گرمسیری خزان ندارد.

 

علم هیبرید چیست؟

هیبرید علمی قدیمی و درعین‌حال با کاربری نوین است که در علم زیست‌شناسی(حیوانات و گیاهان) کاملا شناخته‌شده و به‌روز است. علم هیبرید هم به‌صورت طبیعی وجود داشته است و هم در محیط آزمایشگاهی انجام پذیر است. همان‌طورکه ذکر شد هیبرید دو معنی دارد: در معنای اول هیبرید نتیجه آمیزش طبیعی بین دو گونه حیوان و یا دو گونه مختلف از گیاهان است و در معنای دوم هیبرید به پیوند آزمایشگاهی دو گونه قابل پیوند یا غیرقابل پیوند(در محیط طبیعی) می‌گویند که به همراه اصلاح نژادی و با استفاده از ویژگی‌های برتر هریک از گونه‌ها و نژادها، برای دسترسی به گونه برتر که عقیم نیز می باشد، صورت می‌گیرد.

 

پائولونیا: کلید حل مشکل محیط‌زیست

گرمای کره زمین در سال‌های اخیر به یکی از بزرگ‌ترین معضلات کره زمین بدل شده است. در تلاش برای کاهش انتشار کربن دی اکسید در جو، ارزیابی‌ها و ملاحظات بسیاری به‌جهت ذخیره انرژی در کشورهای مختلف درنظر گرفته شده است. بااین‌وجود ایده جذب کربن دی اکسید منتشر شده در جو، یک مفهوم نو است که به‌نظر می‌رسد راه‌حل اساسی برای این معضل باشد. بنابراین ما تاکید خود را بر روی ظرفیت جذب کربن دی اکسید گیاهان گذاشته‌ایم، یعنی همان روشی که مادر طبیعت طراحی کرده است. همان‌طورکه ذکر شد گیاه پائولونیا در زمره گیاهان پهن برگ می‌باشد و باتوجه‌به سرعت رشد فوق‌العاده‌ی آن از فتوسنتز بالایی برخوردار است؛ این امر موجب می‌شود علاوه بر تصفیه هوا و جذب بالای CO2 تاثیر بسیار فوق‌العاده‌ایی در جذب آلاینده‌ها و گردوغبار هوا داشته باشد و راه‌کاری مناسبی برای مقابله با پدیده شوم و کشنده ریزگردها در جنوب کشورمان درنظر گرفته شود. کاشت درخت پائولونیا به‌صورت کمربندی می‌تواند تاثیر به‌سزایی در رفع ریزگردها و مقابله با اثرات مخرب زیست‌محیطی و اکوسیستمی آن داشته باشد. بنا بر تحقیقات انجام‌شده هر ۳ درخت پائولونیا اکسیژن مورد نیاز ۱ نفر را در طول یک سال تامین می‌کنند. همچنین برگ‌های پهن پائولونیا با پرزهای ریزی که بر روی خود دارند همچون سپری دفاعی در برابر هجوم حشرات موذی فصلی عمل می‌کنند.