پائولونیا هیبرید تری‌پلوئید

پائولونیا هیبرید تری‌پلوئید چیست و چه ویژگی‌هایی دارد؟

شرکت توت آبی پایتخت، با ۴ سال تحقیق و بررسی بر روی گونه‌های مختلف درخت پائولونیا، موفق به وارد نمودن و عرضه‌ی گونه‌ی جدیدی از درخت‌های پائولونیا هیبرید یعنی گونه تری‌پلوئید، گردید. پائولونیا تری‌پلوئید از سه گونه‌ی فورتونی(گونه‌ای گرمسیری)، الونگاتا(که خود ترکیب از دو گونه‌ی تومنتوسا و فورتونی است) و کاواکامی(گونه‌ای گرمسیری) رگ‌گیری ژنتیکی شده و ویژگی‌های خاص هر یک از گونه‌های فوق را به ارث برده است. به این مفهوم که ویژگی سرعت فوق العاده در رشد را از گونه‌ی کاواکامی، ویژگی مقاومت در مقابل کم‌آبی و عوامل نامساعد محیطی و آفات را از پائولونیا الونگاتا و ویژگی قابلیت رشد دوباره بعد از قطع شدن ساقه را از پائولونیا فورتونی به ارث برده است. درخت پائولونیا هیبرید تری‌پلوئید با نام تجاری پائولمیا، ساخت شرکت معتبر ایتالیایی می‌باشد و تنها توسط شرکت توت آبی پایتخت در کشور عرضه می‌شود.

 

نکات دیگری درباره‌ی پائولونیا هیبرید تری‌پلوئید

پائولونیا هیبرید تری‌پلوئید تنها گونه‌ای در دنیا می‌باشد که از ۳ گونه‌‌ گیاه اصلی تشکیل شده است. این امر نشان می‌دهد که گیاه مذکور نسبت به سایر گونه‌های هیبرید دارای صفات و ویژگی‌های برجسته‌تری است. درخت پائولونیا به خودی‌خود مقاومت بالایی دربرابر کم‌آبی دارد. میزان این مقاومت در گونه‌های هیبرید بیشتر هم می‌شود و در بین گونه‌های هیبرید، بیشترین مقاومت دربرابر کم‌آبی را گونه هیبرید تری‌پلوئید دارد، به‌طوری‌که نیاز سالانه این درخت به آب، تنها ۲۰۰ الی ۳۰۰۰ مترمکعب در هر هکتار ارزیابی شده است. سرعت رشد و چوب‌دهی تری‌پلوئید نیز نسبت به دیگر گونه‌های هیبرید و غیرهیبرید بسیار بالاتر می‌باشد. متخصصین میزان چوب‌دهی پائولونیا هیبرید تری‌پلوئید را یک مترمکعب در هر چهار سال عنوان کرده‌اند. یعنی در شرایط ایده‌آل و در دوره رشد گیاهان، ماهانه تا یک متر افزایش طول و در پایان ۴ سال، ارتفاع ۱۶ متر و قطر ۳۵ سانتی‌متر قابل انتظار است. به‌طورمثال سرعت رشد این گیاه را در شرایط ایده‌آل می‌توان با سرعت رشد درخت بلوط مقایسه کرد؛ به‌نحوی‌که قطر پائولونیا هیبرید تری‌پلوئید ۴ ساله با قطر بلوط ۴۰ ساله برابری می‌کند. به‌طورکلی این درخت می‌تواند به ارتفاعی برابر با ۲۵ متر و قطر تنه یک متر برسد. با این تفاسیر میتوان به پائولونیا هیبرید تری‌پلوئید لقب “سریع الرشدترین گونه‌ی سریع الرشدترین درخت دنیا” را اعطا کرد. همچون دیگر ویژگی‌ها و صفات، مقاومت دربرابر عوامل نامساعد محیطی، آفات و کمبودهای مواد معدنی نیز در گونه‌ی پائولونیا هیبرید تری‌پلوئید بسیار بیشتر از گونه‌های دیگر پائولونیا می‌باشد. محققین مقاومت دمایی این گونه را بین ۳۵- تا ۵۲+ درجه‌ی سلسیوس ارزیابی کرده‌اند. از دیگر ویژگی‌های این درخت اعجاب‌انگیز می‌توان به مواردی چون خاصیت تلطیف‌دادن به هوا به‌موجب فتوسنتز بالا، ویژگی پهن‌برگی، گل‌دهی طولانی مدت (۲ الی ۳ ماه)، گل‌های بسیار معطر این گیاه و رشد مجدد و به مراتب سریع‌تر بعد از بریده‌شدن کامل درخت اشاره کرد. شرکت تولید کننده‌ی این محصول برای جلوگیری از هرگونه تهاجم گیاهی، تداخل گونه‌ها و مشکلات بیولوژیکی، اقدام به عقیم‌سازی گیاه پائولونیا هیبرید تری‌پلوئید نموده است. به همین دلیل گیاه حاصل‌شده از تکثیر این گیاه، ویژگی‌ها و صفات پائولونیا هیبرید تری‌پلوئید را نخواهد داشت.

انتظارات از قدرت جذب کربن دی اکسید و تصفیه هوا در پائولونیا هیبرید تری‌پلوئید بسیار زیاد است. برای مثال قدرت جذب کربن دی اکسید پائولونیا در مقایسه با سدر ژاپنی، ۱۰ برابر بیشتر است. ۶۰ سال تحقیقات انجام‌شده توسط دانشگاه هیروشیما در ژاپن نشان می‌دهد که پائولونیا ۳٫۵ برابر بیشتر از سایر درختان کربن دی اکسید جذب می‌کند. برگ‌های درخت پائولونیا تری‌پلوئید با مکیدن گردوغبار و آلاینده‌ها، هوا را تصفیه می‌نماید. یک هکتار مزرعه‌ی پائولونیا هیبرید تری‌پلوئید می‌تواند در سال ۶ کیلوگرم از گوگرد هوا را تصفیه نماید.

 

 

ویژگی‌های منحصربه‌فرد این گونه را می‌توانید به‌طور اختصار در جدول زیر مشاهده کنید

ویژگی‌ها توضیحات
پایه‌های مادری فورتونی – کاواکامی – الونگاتا(تومنتوسا و فورتونی)
نیاز آبی سالانه ۲۰۰ الی ۳۰۰۰ متر مکعب برای هر هکتار
میزان چوب‌دهی و گرید چوب تولیدی یک مترمکعب در مدت زمان ۴ سال با گرید چوب ۱A
بیشینه و کمینه دمای قابل‌تحمل حداکثری ۳۵- تا ۵۸+ درجه‌ی سلسیوس
زمان گل‌دهی سال سوم
مدت گل‌دهی دو ماه
تعداد دفعات برش ۱۲ مرتبه
میزان جذب CO2 ۳٫۵ برابر سایر درختان
مقدار نیتروژون موجود در برگ‌ها ۳٫۸۶