طرح توجیهی اقتصادی کاشت پائولونیا

طرح توجیهی اقتصادی کاشت پائولونیا:

علاوه‌بر چوب بسیار مرغوب پائولونیا(که تنها در مدت ۴-۸ سال به مقدار قابل توجه یک مترمکعب می‌رسد که این میزان در گونه های مختلف متفاوت میباشد)، محصولات جانبی دیگری از جمله برگ و پوست درخت جهت تولید خاکِ برگ و خوراک دام و همچنین شهد گل‌های پائولونیا جهت تولید عسل، می‌توان از این درخت استخراج نمود. توضیحاتی در رابطه با این موارد در ذیل آمده است.

نمونه‌هایی از مصارف درخت پائولونیا:

  1. عسل: پائولونیا دو ماه از سال را گل می‌دهد. گل‌های آن معطر، شهدزا و گرده‌زا بوده و برای پرورش زنبور عسل، بسیار مناسب می‌باشند. عسل تولیدشده از این درخت شفاف و باکیفیت است و برای درمان بیماری‌های تنفسی، مشکلات ریوی و دستگاه گوارش بسیار مفید می‌باشد. البته باید در نظر داشت که تولید عسل پائولونیا در هر منطقه‌ای امکان‌پذیر نیست.
  2. چای و شربت: چای و شربتِ شکوفه‌های پائولونیا مشکلات کبد و طحال را برطرف کرده و همچنین در بهبود برونشیت تاثیرگذار است.
  3. علوفه دام و خاکِ برگ: برگ‌های پائولونیا با داشتن ۸۹ درصد وزن خشک نیتروژن، تقویت‌کننده خاک(خاک برگ و کود سبز) بوده و برای تغذیه دام(پرورش اسب و بز و پرواربندی گوساله و بره) بسیار مناسب می‌باشند.
  4. کود: در تجزیه برگ‌ها و جوانه گل‌های پائولونیا، ۸ نوع اسید آمینه و ماکروالمان‌های منیزیم، کلسیم، پتاسیم و گوگرد و میکروالمان‌های روی، منگنز، مس و آهن شناسایی و معرفی شده است. و چون به‌سرعت پوسیده و تبدیل به سیاه خاک می‌گردند، در تقویت زمین‌های کشاورزی به‌عنوان کود سبز یا کمپوست و خاک برگ استفاده می‌شوند .

 

صرفه‌های اقتصادی کشت پائولونیا:

طبق آمارهای رسمی، سالانه ۸ میلیون مترمکعب چوب برای استفاده در صنایع کل کشور نیاز است. حجم نسبتا بالایی از این مقدار با برداشت‌های غیرقانونی از منابع جنگلی کشور، تامین می‌شود. ادامه این روند منجر به نابودی جنگل‌های کشور طی ۱۵ سال آینده خواهد شد. باید در نظر داشت هیچ یک از طرح های کشت چوب صنوبر (با توجه به بازدهی حداقلی در طی ۷ تا ۱۰ سال) تامین‌کننده این نیاز نمی‌باشد، همچنین واردات چوب نیز به علت هزینه بالا و خروج ارز منطقی نیست.

راه‌حل این مشکل کشت پائولونیا هیبرید تری‌پلوئید است. بارزترین صرفه‌ی اقتصادی کشت و زراعت پائولونیا هیبرید تری‌پلوئید، بازدهی زودهنگام این درخت به‌منظور تولید چوب است، چراکه پائولونیا هیبرید تری‌پلوئید در مدت ۳-۴ سال یعنی دو برابر سرعت رشد دیگر گونه‌های هیبریدی پائولونیا به میزان مطلوبی رشد می‌کند. افزایش رشد حجمی هر درخت در کاشت صنعتی سالانه ۰٫۳ مترمکعب بوده و در سن ۳ الی ۴ سالگی با قطری حدود ۳۵ الی ۴۰ سانتی‌متر به سن بهره‌برداری می‌رسد و حدودا ۱ مترمکعب چوب می‌دهد که این فقط با واریته استراتژیک تریپیلوئید امکان پذیر میباشد.

نسبت به زمان برش و هدف از کشت، تعداد نهال کاشته‌شده در هکتار متغیر است. در هر هکتار می‌توان از ۶۰۰ تا ۳۴۰۰ نهال کشت کرد. به‌طور مثال با هدف تولید ذغال و بایومس تعداد ۲۵۰۰ الی ۳۴۰۰ نهال با برش سه ساله در هکتار کاشته می‌شود.  تعداد ۶۰۰ عدد با برش ۴ساله و با برش ۸ ساله   ۸۰۰  نهال و در برش ۳/۵ تا ۴ ساله گونه تری‌پلوئید، تعداد ۶۲۵ نهال قابل کشت است.

قیمت چوب درخت پائولونیا هیبرید تری‌پلوئید:

قیمت جهانی هر مترمکعب چوب این درخت تا سال ۱۳۹۴، ۸۰۰ دلار – ۲۴۰۰ دلار معادل  ۸۰۰۰٫۰۰۰  ۲۴٫۰۰۰٫۰۰۰ تومان بوده و درحال‌حاضر قیمت هر مترمکعب در بازار ایران معادل ؟؟؟؟؟ تومان است.

به‌سبب وجود دلالان در این صنف که قیمت‌های کاذبی در اذهان فروشندگان و خریداران ایجاد شده است. به همین منظور شرکت توت آبی پایتخت، اقدام به خرید چوب پائولونیا هیبرید مشتریان خود می‌نماید. اطلاعات تکمیلی در این رابطه حضورا و یا با مشاوره تلفنی به مشتریان داده خواهد شد.

طرح کشت پائولونیا هیبرید تریپیلوئید برای یک هکتار زمین در یک دوره ۴- ۵ ساله به شرح ذیل توضیح داده شده است. دقت داشته باشید که فقط این واریته در این مدت زمان میتواند این مقدار چوب با گرید ( یک آ ) تولید کند بقیه واریته های هیبرید در مدت حداقل ۸ سال به این تولید میرسند . سوالات احتمالی خود در رابطه با این طرح را در اینجا مطرح کنید.

 

مشخصات زمین
طول زمین(متر) ۱۰۰
عرض زمین(متر) ۱۰۰
تعداد کانال ۲۰
عمق کانال(متر) ۲
عرض کانال(متر) ۰٫۵
حجم خاک کانال(مترمکعب) ۲۰۰۰
مساحت زمین(هکتار) ۱
تراکم کاشت نهال   ۶۲۵
آب موردنیاز روزانه(لیتر) هر نهال  ۷ – ۲۰ 

 

 

شرح سال اول سال دوم سال سوم سال چهارم سال پنجم جمع
هزینه سنواتی

(هزار تومان)

تامین سرمایه ۷۵۳۳۰ ۲۱۹۴ ۲۳۰۴ ۲۴۴۱۹ ۲٫۵۴۰ ۸۴٫۷۸۷
حقوق و دستمزد ۳۴۰۰ ۷۴۸۰ ۱۲۲۴۰ ۱۷۶۸۰ ۲۳٫۸۰۰ ۶۴٫۶۰۰
هزینه‌های استهلاک ۵۲۵۰ ۵۲۵۰ ۵۲۵۰ ۵۲۵۰ ۵٫۲۵۰ ۲۶٫۲۵۰
هزینه‌های تولید ۳۵۵ ۳۷۳ ۳۹۱ ۴۱۱ ۴۳۱ ۱٫۹۶۱
هزینه‌های جاری ۴۰۸۰ ۴۲۸۴ ۴۴۹۸ ۴۷۲۳ ۴٫۹۵۹ ۲۲٫۵۴۴
جمع هزینه‌ها ۸۸۴۱۵ ۱۹۵۸۱ ۲۴۶۸۳ ۳۰۴۸۳ ۳۶٫۹۸۰ ۲۰۰٫۱۴۲
درآمد سنواتی

(هزار تومان)

علوفه ۰ ۱۲۸۰۰ ۱۲۸۰۰ ۱۲۸۰۰ ۱۲٫۸۰۰ ۵۱٫۲۰۰
سرشاخه ۰ ۳۲۰۰ ۴۸۰۰ ۶۴۰۰ ۸٫۰۰۰ ۲۲٫۴۰۰
چوب ۰ ۰ ۰ ۰ ۶۲۵٫۰۰۰ ۶۲۵٫۰۰۰
الوار ۰ ۰ ۰ ۰ ۱٫۸۷۵٫۰۰۰ ۱٫۸۷۵٫۰۰۰
جمع درآمدها ۰ ۱۶۰۰۰ ۱۷۶۰۰ ۱۹۲۰۰ ۲٫۵۹۴٫۷۶۰ ۲٫۹۷۳٫۸۸۴

 

در طرح فوق هزینه فنس و احداث استخر در یک هکتار محاسبه نشده است.

همان‌طور که مشاهده می‌کنید در بررسی درآمد سنواتی قیدشده در جدول بالا، درآمدهای حاصل از تولیدات خاکِ برگ و عسل گل پائولونیا محاسبه نشده است. بنابراین در این مرحله به شرح این موضوع می‌پردازیم.

برای تولید یک کیسه خاک برگ ۴ کیلویی، به یک کیلو برگ خیس پائولونیا و ۳ کیلو خاک رس ماسه‌ای نیاز است. هر درخت پائولونیا در یک دوره ۵ ساله، حدود ۸۴ کیلوگرم خاک برگ تولید می‌کند. به این ترتیب از یک هکتار زمینِ زیرکشت پائولونیا با تراکم کاشت ۸۰۰ نهال، حدود ۶۷٫۲ تن خاک برگ تولید می‌شود. با احتساب مبلغ ۳ هزار تومان به ازای هر کیلو خاک برگ برای مصرف خانگی مبلغ ۲۰۱ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان حاصل می‌شود.

برای تولید عسل، در هر ۱۰۰ درخت پائولونیا ۱ عدد کندو قرار می‌دهند و هر کندو سالانه مقدار ۴۰ کیلو عسل تولید می‌کند. با احتساب گل‌های پائولونیا و کشت تلفیقی، مقدار ۳۲۰ کیلو عسل سالیانه تولید می‌شود که جمع ۵ سال تولید برابر با ۹۶۰ کیلو عسل ارگانیک است. قیمت هر کیلو عسل پائولونیا در بازار در حداقل ترین قیمت ۳۰۰ هزار تومان می‌باشد. بنابراین در پایان ۵ سال می‌توان از یک هکتار زمین زیرکشت پائولونیا با تراکم کاشت ۸۰۰ نهال، مبلغ ۲۸۸ میلیون تومان تنها از عسل گل‌های این درخت کسب درآمد کرد. باید این نکته را در نظر داشت که از سال سوم می‌توان از گل‌های این درخت بهره‌برداری کرد که این نکته در محاسبات بالا لحاظ شده است.البته در گونه های بذری ار سال ۵ به بعد گلها می آیند .

 

کاهش هزینه‌های آبیاری:

جهت کاهش هزینه‌های آبیاری برای مناطق کم آب، شرکت توت آبی پایتخت، اقدام به همکاری با شرکت‌های دانش بنیان نموده است. به‌منظور کاهش آبیاری تا ۷۰ درصد برای هر چال کود، تقریبا ۵٫۰۰۰ تومان هزینه خواهد شد که در یک پروسه ۷-۸ ماهه کاهش ۷۰ % آبیاری را در پی خواهد داشت. کل هزینه اجرای این پروژه در یک هکتار نسبت به مصرف مقدار باکتری ها از ۵ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان  الی ۱۱ میلیون تومان خواهد شد.

 

برای نوشتن طرح توجیهی کامل ( قیمت روز) با دفتر مرکزی تماس داشته باشید .