کاشت درختان خانواده pauloniaceae hybrid در فضای شهری

درختی زیبا با برگ های بزرگ و گل های خوشه ای به رنگ صورتی , بنفش؛ این درختان در شرایط اقلیمی و خاکی گوناگون سازگاری نشان داده اند. این درختان شامل گونه هایی است که دارای پوست خاکستری که برروی پوست آن در درختهای جوان عدسکهایی وجود دارد. برگها دردرختان جوان بزرگ و با دمبرگهای بلند می باشد . گل آذین خوشه مرکب و گلها به رنگ ارغوانی و صورتی هستند ،میوه کپسول و بذرها ریز و بالدارند و بوسیله باد پراکنده می شوند
گل های خوشبوی آن در اردیبهشت ماه ظاهر می شوند ، نوه هیبرید پالونیا حداقل دمای ۳۵ درجه زیر صفر را تحمل می کند، به عنوان تک درخت زینتی مورد استفاده قرار می گیرد.درختان paulownia به علت روشنایی پسند بودن گونه، تاج های بزرگ و بسیار زیبایی دارند، این درخت زمانی که در گل کامل است تماشایی ست،خوشه های گل ایستاده به رنگ ارغوانی روشن با گلهای بسیار خوشبو به رنگ سفید آبی و صورتی آبی که در اردیبهشت ماه ظاهر می شوند.درختی است با برگهای پهن و قلبی شکل. درختان شگفت انگیز این خانواده بیش از ۵/۱تا ۴ برابر درخت صنوبر رشد دارد. عمر زیستی این درخت۲۵۰-۲۸۰ سال است.حداکثر ارتفاع درخت ۲۵ متر می باشد.

از گونه های بسیار سریع الرشد و مناسب برای کلیه حیط های شهری از خانواده pauloniaceae می توان به شن تونگ هیبرید ، پائولمیا هیبرید اشاره کرد
از ویژگی های این درخت می توان به موارد زیر اشاره کرد:
 ریشه آن از فرسایش خاک و ریزش دیواره های سست کنار رود ها جلوگیری می نماید
 سایه اندازه است ومناسب برای مکان های نشستن و کمپینگ مسافر
 سریع الرشد است و از تمام گونه های درختان دیگر زودتر به بهره برداری می رسد (حدود ۳٫۵ – ۸ سال)
 دارای گل های خوشبو می باشد که می تواند رایحه خاطره انگیزی در ذهن شهروندان و مسافران برجای گذارد
 برای پارکینگ ها مناسب بوده زیرا شیره بر جای نمی گذارد به رنگ اتومبیل آسیب نمی زند و سایه انداز می باشد.
 مناسب برای کاشت ریتمیک و متداوم تداعی کننده حس حرکت در شهروندان و باعث سرزندگی فضای شهری
 به دلیل تاج پوشش و زیبایی بصری آن باعث ایجاد تصویر ذهنی قوی در ذهن شهروندان و گردشگران می شود.
 دارای ریشه عمیق بوده و نسبت به سایر درختان به موزاییک ها و آسفالت در صورت اجرای صحیح صدمه نمی زند و ریشه مسیر خود را در مواجه با زیرسازی صحیح تغییر می دهد
 مناسب برای کاشت تک درخت در فضای سبز به عنوان نشانه شهری به دلیل زیبایی برگ، گل و تاج پوشش
 رنگ زیبای برگ ها و فرم آن بر زیبایی بصری شهر می افزاید و شهروندان را ترقیب به حضور در فضای شهری می نماید
 ویژگی های این درختان این امکان را به مدیریت شهری می دهد که کاشت آن را به صورت ترکیبی در میان درختان دیگر و خصوصا نارنج در نظر بگیرند (تلفیق بو ، شکل و ظاهر، کوتاه ترین زمان برای تامین فضای سبز و سایه اندازی بجای انتظار طولانی برای گونه های دیگر)
 مقاومت به کم آبی
 مقاومت به خاکهای آهکی و گچی
 مقاومت به دود و هوای مناطق صنعتی
 دلیل رشد عمود و سریع الرشد بود ن برای جزایر میانی یا رفیوژ ها مناسب می باشد
 به دلیل رشد سریع و تامین سایه مناسب در حاشیه پیاده رو ها بوده و باعث افزایش آسایش اقلیمی برای شهروندان و گردشگران

شرایط نگهداری
زمان کاشت
بهترین زمان کاشت نهال ، معمولاً هنگام خواب نهال است در مناطق گرم و متعدله و نیمه سردسیر ، بهترین زمان کاشت ، پائیز پس از خواب رفتن نهال است ولی درمناطق سردسیر نهالکاری بهتر است پس از سپری شدن یخبندان انجام شود بهترین شرایط برای غرس نهال روزهای ابری وهوای آرام است. در روزهای آفتابی وگرم و یا یخبندان و روزهایی که باد شدید است از کاشت نهال جداً خودداری شود .ختم زمان کاشت در پائیز طوری تنظیم و برنامه ریزی شود که ریشه نهال با محیط جدید قبل از فرارسیدن یخبندان انس پیدا نموده باشد لذا بایستی پایان زمان کاشت ۲ الی ۳ هفته قبل از بیداری ظاهری نهال باشد .در مناطق شهری اسفند ماه و اوایل بهار مناسب ترین زمان می باشد.

خاک مناسب
خاک هایی با زهکشی بالا و تقویت شده با کود پایه گیاهی حاصل از بقایای گیاهی مانند کمپوست سلولزی می تواند برای این درخت مفید واقع شود ولی این درخت توانایی رشد و مقاومت در انواع خاک ها ( غیر از رس خالص ) را دارا می باشد
آبیاری
در سال نخست بعد از کاشت درخت و در فصل رویش نیاز به آبیاری مداوم و منظم وجود دارد به تدریج با رشد درخت فاصله زمانی آبیاری در فصل رشد افزایش می یابد.
نحوه نگهداری
درخت پالونیا را به صورت زینتی در محیط شهری در دو حالت و با دو دستورالعمل در فضای شهری می توان نگهداری کرد بسته به تصمیم مدیریت شهری میزان ارتفاع و مساحت تاج پوشش آن را می توان در محدوده ی مشخص تغییر داد.

——————————————————————————————————————————-

تهاجم گونه های وحشی پالونیا مانند فورتونی و تومنتوسا
از نمونه تهاجم بسیار واضح این گیاه در شهر گرگان داخل محوطه اداره گاز روبروی اداره خاک شناسی قرار دارد که عکسهای ذیل از این نمونه میباشد. تهاجم این نمونه در بیرون زدگی ریشه در سطح زمین به شعاع ۲۴ متر نسبت تنه اصلی قطع شده میباشد که سرتاسر این محوطه را گرفته است . بعد از قطع کردن از بیش از ۵۰ نقطه رویش مجدد داشته در فواصل تا ۲۴ متر از تنه بریده شده درخت که ۳ عکس از سه فاصله گرفته شده است. عرض پیاده رو داخل محوطه و پیاده رو شهرداری جمعا ۶ متر را به ارتفاع ۰٫۵ متر بالا آورده و ریشه از جوی آب واقع در خیابان را شکافته ( قطر ریشه شکافنده ۴۰ سانتی متر میباشد ) که شهرداری مجبور به قطع آن و سوزاندن آن شده است. که اگر بریده نمیشد بذرهای زیاد قابل رویش در منطقه پراکنده میکرد . این نمونه از واضحترین موارد تهاجم این گیاه میباشد که وجود دارد و قابل ردگیری می باشد.

فاصله ۵ متر تا تنه اصلی

فاصله ۷ متر تا تنه اصلی

فاصله ۲۴ متر تا تنه اصلی

امید است با مطالعه بیشتر دوستان مراقب این گونه خطرناک پالونیا که باعث تاجم و از بین رفتن زمین مورد کشت میشود ( به دلیل عدم توانایی در کشت دیگری بعد از کاشت این درخت ) و کشاورز را به دردسر بسیار برای کندن این ریشه ها میکند که نمونه های بسیار دیگر موجود است .

 

دیدگاه ( 2 )

 1. اخبار ورزشی – نودی۲۰ فروردین ۱۳۹۸

  عالییییی مرسی

  پاسخ
  • tinadmi۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۸

   تشکر و سپاس

   پاسخ

دیدگاه ها

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*