طرح توجیهی تولید چوب صنعتی پائولونیا هیبرید تریپیلوئید پائولمیا

دوستان در نظر داشته باشند نام تجاری گونه تریپیلوئید ( پائولمیا ) میباشد . 

طرح توجیهی تولید چوب صنعتی پائولونیا هیبرید تریپیلوئید پائولمیا

در ابتدا به معرفی درخت پالونیا و بعد شروع به معرفی واریته های جدید هیبرید ۹۵۰۱ و ۹۵۰۲ و همینطور واریته شنتونگ
معرفی و تفاوتهای اصلی آن را با گونه های دیگر می پردازیم و در اصل تمرکز بروی آخرین واریته تولیدی اروپا نوع تریپیلوئید
پائولمیا می پردازیم .

واریته هیبرید پائولمیا ( تریپیلوئید )

پائولونیاو استفاده آن در زراعت چوب
مقدمه:
پائولونیا که در چین به درخت امپراطور ودرخت نوروز شهرت دارد ومردم آن کشور سالهاست درختان پائولونیا را به نشانه خوش یمنی وتقدس دراطراف منزل خود می کارند .
پائولونیا با ۹ گونه درختی سریع الرشد تقسیم بندی میشد ولی چند سالی است که گونه های جدید هیبرید , که غیر مهاجم می باشند و تولید کشورهای آمریکا و اروپائی  است که بدلیل رشد خیلی سریع وسازگاری باشرایط آب وهوایی وخاکی کاربرد ومصارف گوناگون بسرعت درکشورهای مختلف جهان توسعه یافته است . درسال ۱۷۸۱ گیاهشناسی سوئیسی بنام تونبرگ درکتاب فلور ژاپن نام علمی پائولونیا را به جنس این درختان اتلاق نمود سالها بعد دانشمندان چینی این گیاه را در زیر تیره Scrophulariaceae قراردادند و ۹ گونه آنها بنامهای زیر شناسایی گردید که واریته های قدیمی و وحشی پائولونیا محسوب می شود.

 

 

نهال هیبرید اروپائی فقط با ۷ ماه رشد – مزرعه آقای یدالهی

انواع پالونیاهای که در ابتدای پیدایش این درختان تقسیم بندی شدند
Fortunei-1
Catalpifolia-2
Elongata-3
Kawakamii-4
Fargesii-5
Taiwainana-6
Albipholea-7
Tomentosa-8
Austalis-9
گونه های ذکر شده در حال حاضر به عنوان پایه مادری استفاده می شود.
در بازار خرید و فروش نهال پائولونیا در اروپا و آمریکا و شرق آسیا , فقط از گونه های هیبرید استفاده میشود .

( تقسیم بندی جدید گونه های پائولونیا در شرکت های پیشرو در اروپا و آمریکا )
گونه های جدید که هیبرید و اصلاح شده هستند و در حال حاضر در کشورهای متمدن دنیا کشت میشوند به شرح زیر می باشند :
اکسی -۱
کلون ۱۱۲ -۲
بلیزیا -۳
شنتونگ -۴
۹۵۰۱ -۵
۹۵۰۲ -۶
۹۵۰۳ -۷
تریپیلوئید Z07 یا پی ائی یانگ  -۸

تریپیلوئید پائولمیا ( رشد ۳٫۵- ۴ ساله ) -۹

گونه های ذکر شده جهت استفاده الوار و بایومس در حال حاضر استفاده می شوند.
کلیاتی درخصوص گونه های پائولونیا هیبرید
مورفولوژی
پائولونیا دارای پوست خاکستری ،قهوه ایی یا سیاه است که برروی پوست آن دردرختهای جوان عدسکهایی وجوددارد.شاخه های جوان از کرکهای غده ایی پوشیده شده اند ورشد شاخه ها بصورت انشعابات دوشاخه کاذب است . برگها دردرختان جوان بزرگ وبا دمبرگهای بلند می باشد . گل آذین خوشه مرکب وگلها به رنگ ارغوانی وصورتی هستند،میوه کپسول وبذرها ریز وبالدارند
طبقه بندی
برای شناسایی گونه ها ، طول گرزنها ، داشتن دمگل یا نداشتن آن ، طول لوبهای کاسه گل ،شکل جام و کپسول، ضخامت فرابر میوه وشکل جفت مورد بررسی قرارمیگیرند.
پراکندگی جغرافیایی
پائولونیاها در حال حاضر در اکثریت کشورهای پیشرفته دنیا در حال کشت می باشد . از پیشرفته ترین به ترتیب امریکا – ژاپن – بلغارستان – استرالیا و بسیاری دیگر از جمله خود چین در حال کشت و درآمدزائی بالای این درخت هستند.
علم هیبرید چیست ؟
هیبرید علمی قدیمی و در عین حال با کاربری نوین است که در علم زیست شناسی ( حیوانات و گیاهان ) کاملا شناخته شده و به روز است . علم هیبرید هم به صورت طبیعی وجود داشته است و هم امروزه و در محیط آزمایشگاهی انجام پذیر است . همانطور که ذکر شد هیبرید دو معنی دارد . در معنای اول هیبرید نتیجه آمیزش طبیعی بین دو گونه حیوان و یا دو گونه مختلف از گیاهان است . معنای دوم هیبرید پیوند آزمایشگاهی دو گونه قابل پیوند یا غیر قابل پیوند ( در محیط طبیعی ) به همراه اصلاح نژادی با استفاده از ویژگی های برتر هر یک از گونه ها و نژادها , برای دسترسی به گونه برتر که عقیم نیز می باشد.

پائولونیا هیبرید تریپلوئید یا پائولومیا چیست و چه ویژگی هایی دارد ؟
شرکت توت آبی پایتخت, با ۴ سال تحقیق و بررسی بر گونه های مختلف پائولونیا, موفق به وارد کردن گونه ی جدیدی از پائولونیا هیبرید تریپیلوئید بنام تجاری ( پائولمیا ) , گردید که این نوع از ۳ گونه پائولونیا فورتونی , الونگاتا و کاواکامی تشکیل شده است. ویژگی های خاص هر یک از گونه های فوق در پائولونیا هیبرید تریپلوئید مذکور شاخص سازی شده است. به این مفهوم که ویژگی سرعت فوق العاده در رشد و ریشه های غیر مهاجم را ازگونۀ پائولونیا کاواکامی ، ویژگی مقاومت درمقابل کم آبی و عوامل محیطی و آفات را از پائولونیا فورتونی و ویژگی قابلیت مقاومت بالای دمایی را از پائولونیا تومنتوسا به ارث برده است . بنابراین درخت پائولونیا هیبرید تریپیلوئید با نام تجاری پائولمیا ساخت شرکت معتبر ایتالیائی با ویژگی های منحصر به فرد در جهان ، با مقاومت ۳۰- درجه سرما و ۵۲+ درجه گرما بدونه اضافه کردن هیچ افزودنی , با اضافه کردن افزودنی های مجاز این دما تا ۷ درجه افزایش قابل ضمانت توسط شرکت توت آبی می باشد که به تحمل ۳۵- و ۵۸+ به راحتی قابل تحمل خواهد بود . این واریته مقاوم ترین نوع پائولونیا میباشد.
معرفی شرکت بایوتری بلغارستان

Paulownia

پائولونیا هیبرید تریپیلوئید با رشد ۳٫۵ – ۴ ساله و کیفیت چوب در گرید ۱ نوع (آ) در دنیا عرضه میشود.

( پائولمیا )
پائولونیا کلید حل مشکل محیط زیست : گرمای کره زمین در سال های اخیر به یک مشکل بزرگ در دنیا تبدیل شده است. در تلاش برای کاهش انتشارکربن دی اکسید در فضای جو ارزیابی های متنوعی برای ذخیره انرژی در کشورهای مختلف در نظر گرفته شده است.هر چند که ایده منحصر بفرد جذب کربن دی اکسید منتشر شده در جو یک مفهوم جدید است. بنابراین ما تصمیم گرفتیم تاکید خود را بر روی ظرفیت جذب کربن دی اکسید توسط گیاهان بگذاریم، روشی که مادر طبیعت طراحی کرده و می خواسته است. همانطور که ذکر شد گیاه پائولونیا الونگاتا در زمره گیاهان پهن برگ میباشد، و با توجه به سرعت رشد فوق العاده ی آن از فتوسنتز بالایی برخوردار است، پائولونیا هیبرید تریپلوئید علاوه بر تصفیه هوا و جذب قوی CO تاثیر بسیار فوق العاده ایی در جذب آلاینده ها و گرد وغبار هوا دارد و راهکاری قوی برای مقابله با پدیده شوم وکشنده ریزگردها در کشور ماست، کاشت درخت پائولونیا بصورت کمربندی میتواند تاثیر بسزایی در رفع ریزگردها و مقابله با اثرات مخرب زیست محیطی و اکو سیستمی آن داشته باشد.همچنین برگ های پهن پائولونیا با پرزهای ریزی که روی خود دارند همچون سپری دفاعی در برابر هجوم حشرات موذی فصلی عمل میکنند. انتظارات از قدرت جذب کربن دی اکسید کربن و تصفیه هوا میزان جذب کربن دی اکسید در پائولونیا هیبرید تریپلوئید بسیار زیاد است و در بین تمام پائولونیاهای موجود بالاترین رتبه را دارد. برای مثال ۱۰ برابر بیشتر در مقایسه با سدر ژاپنی است و در طی بلند مدت (۶۰ سال تحقیقات انجام شده توسط دانشگاه هیروشیما در ژاپن) نشان میدهد که ۳٫۵۰ برابر بیشتر کربن دی اکسید جذب میکند. بنا به تحقیقات انجام شده هر ۳ درخت پائولونیا اکسیژن مورد نیاز ۱ نفر را در طول یک سال تامین میکند. برگ های درخت پائولونیا الونگاتا با مکیدن گرد وغبار مواد و آلاینده های زیست محیطی هوا را تصفیه مینماید. یک هکتار مزرعه ی پائولونیا هیبرید تریپلوئید میتواند در سال ۶ کیلوگرم از گوگرد هوا را تصفیه نماید، در اطراف مناطق شهری مزرعه پائولونیا میتواند .۸۰% آلاینده ها را جذب و تصفیه نماید.

از عوامل مهم جذب آلاینده ها برگ های پهن و پرز دار هستند که باعث جذب عناصر سنگین و ریز گرد ها و غیره می شود.

درختان سریع الرشد پائولونیا تحت شرایط مناسب در سن ۵ سالگی به سن بهره برداری میرسند. درمقایسه باسایر درختان سریع الرشد مانند صنوبر ، پائولونیا دارای رشد شدیدتری درچندسال اول زندگی است بطوریکه درحدود نصف سن بهره برداری درختان صنوبر ۵۰-۱۵۰ مترمکعب چوب از هرهکتار درروش تلفیقی با گیاهان زراعی بدست می آید.
درشرایط عادی یک درخت پائولونیا تریپیلوئید  ۵ ساله ارتفاعی بیش از ۱۶ متر وقطر برابرسینه آن ۳۰-۴۰ سانتی متر وحجم چوب قابل استفاده آن ۵/۰ تا ۹/۰ , (که نسبت به سرد و گرم بودن منطقه تولید چوب کمتر یا بیشتر میشود) مترمکعب خواهدبود وازسال پنجم مورد بهره برداری صنعتی قرارخواهد گرفت.
نیازهای اکولوژیکی :
دما: متوسط دمای مناسب برای درختان پائولونیاهیبرید بین حداقل ۳۰ – C° در زمستان وحداکثر ۵۸ C° درتابستان می باشد . بهترین دما برای رشد طولی وقطری پائولونیا ۲۴-۲۹ درجه C° است. گونه های بومی جنوب چین نسبت به سرما ویخبندان حساس ترند واگر درشمال چین کاشته شوند حجم چوبدهی مناسبی ندارند, نهالهای هیبرید تولید شده هر کدام فقط مناسب یک مکان از نظر ارتفاع از سطح دریا هستند فقط نوع تریپیلویید به دلیل سه مادر بودن در گستره جغرافیایی بین ۰-۲۵۰۰ متر ارتفاع از سطح دریا میتواند کشت شود.
. جهت سازش باشرایط محیط درزمستان لوبهای گوشتی وضخیم کاسه گل ، جوانه های گل را از خطر یخ زدگی محافظت می کنند همچنین روزنه های هوایی با فلسها وکرکهایی پوشیده شده اند که موجب کاهش تبخیر وتعرق می گردند .مهمترین عامل آسیب دیدگی درختان ، تغییرات شدید دمای شب وروز است که درزمستانهای سرد برای جلوگیری از یخ زدگی تنه درختان را به آب آهک آغشته می کنند.
بارندگی: حداقل میزان بارندگی مورد نیاز درختان پائولونیا سالانه ۲۵۰ میلیمتر و حداکثر ۲۰۰۰تا۳۰۰۰ میلیمتر می باشد .گونه پائولونیا هیبرید پائولمیا یا تریپیلوئید مقاومترین گونه نسبت به خشکی وکم آبی می باشند.
نور: گونه پائولونیا هیبرید پائولمیا (که به اختصار از این به بعد تریپیلوئید نامیده میشود) درچند جنس خاک بخوبی رشد میکند . این گونه مقاومترین گونه نسبت به خاک رس می باشد . پائولونیا به خاکی با ۵۰% تخلخل و۳۰% تهویه با چگالی ۰۳/۰ – ۳/۱ g/m³ نیازدارد. درفصل مرطوب سطح ایستابی با سطح خاک باید بیشتراز۳ متر فاصله داشته باشد .مقاومترین گونه نسبت به تغییرات PH خاک تریپیلوئید می باشند که در PH بین ۵- ۹/۸ به رشد خود ادامه می دهند.
ارتفاع: گونه تریپیلوئید بهترین گونه برای مناطق معتدل و بهترین گونه برای مناطق ییلاقی و در مناطق قشلاقی (مناطق نیمه گرمسیری ) گونه تریپیلوئید بهترین گونه می باشد.
جنگلکاری: درختان پائولونیا نباید درمناطقی جنگلکاری شوند که خاک رسی خشک وفقیر ،شوروقلیایی با زهکشی نامناسب وسطح ایستابی یا سطح زیر زمینی آب , بالا بوده ومنطقه در معرض وزش بادهای شدید بیشتر از ۲۸ نات و یا دمای حداقل کمتر از ۳۵- C° باشد.
فواصل مناسب کاشت در طرح جنگلزائی ۴*۴ ( ۶۲۵ اصله در هکتار ) ۴×۵ (۵۰۰ اصله درهکتار) ، ۵×۵(۴۰۰ اصله درهکتار)، ۵×۶ (۲۷۸ اصله درهکتار) می باشد.
در زمین های خصوصی برای کشت پائولونیا برای صنعت بایومس میتوان ۲×۲ و ۱×۳ ( ۲۵۰۰و ۳۴۰۰ درخت در هکتار برای کشت ذغال و بایومس) و میزان کشت ۸۰۰ و ۱۱۰۰ و ۱۵۰۰ برای کاشت الوارکوچک و بزرگ میتوان کشت کرد .
برای هر تعداد از کاشت ها در هر هکتار , هرس های مخصوص به خود , از جمله نوع هرس انگلیسی و هرس بلغاری و هرس ایتالیایی مخصوص واریته پائولمیا , وجود دارد.
کاشت درختان پائولونیا در زمینهای زراعی موجب بهبود آب وهوای مناطق خشک و بادگیر می شود.
تلفیق کشاورزی ودامداری: بدلیل فواصل برگها وشاخه ها، درختان پائولونیا دارای تاج پوشش باز وگسترده ایی هستند بطوریکه نور براحتی از آن نفوذ میکند ومناسبترین درختنان برای کاشت در مزارع می باشند بطوریکه میزان نفوذ نور بطور مثال از گونه هیبرید ۳۵% بیشتراز گونه صنوبر و۳۸ % بیشتراز گونه اقاقیاست . بااین روش در فصل رشد برگها زمانی ظهور میکنند که گیاهان زراعی رشد خودرا تکمیل کرده ونورخودرا جهت تولید دریافت داشته اند وزمان برگ ریزی دیرتر از سایر درختان می باشد چنانکه برگها مانند سرپناهی گیاهان زراعی رااز نفوذ سرما وبادپاییزه مصون نگاه میدارند .وجود درختان در مزارع سرعت باد را ۲۱-۵۲% کاهش داده وبدلیل کاهش تبخیر خاک ظرفیت ، عملکرد مزرعه را افزایش می دهد .میزان محصول گندم دراین روش ۶-۲۳% افزایش نشان داده است. علاوه برآن سرشاخه های حاصل از هرس درختان ۱۰ ساله ۳۵۰ تا ۴۰۰ کیلوگرم هیزم وحدود ۱۰۰ کیلوگرم برگ تازه جهت مصرف خوراک دام تولید می کنند.
بیماریها: بیماریهای اصلی درختان پائولونیا Sphaceloma ,Wistshes’broo , Damping Anthracnoce,Paulowina Hara می باشد که در ایران به ندرت این بیماریها مشاهده شده است .
خواص چوب: چوب پائولونیا راست تار ، نرم ، روشن صاف است که بسیارسبک بوده وبراحتی درهوای آزاد خشک می شود .
این چوب خاصیت ضد آتش گرفتن دارد به همین دلیل با سوزاندن در کوره و تهیه ذغال , ذغالی بسیار با دوام تولید میکند .
گونه پائولمیا سبکترین چوب رادربین گونه های پائولونیا هیبرید تولید می کنند .ضریب همکشیدگی چوب ۲۷/۰-۳۷/۰ درصد بوده که کمتر از چوب سوزنی برگان وسایر پهن برگان است .مراحل خشک کردن چوب دردمای ۶۸ C°بمدت ۱۲ ساعت ، موجب کاهش ۲۴% درصد رطوبت شده وهیچگونه تغییر شکلی درچوب ظاهر نمی شود در صورتیکه درچنین شرایطی چوب صنوبر شکافدار وکج شده می شکند . دوام مبلمان ساخته شده با چوب پائولونیا حتی در مناطق مرطوب بسیار مناسب است .چوب پائولونیادر مقابل پوسیدگی مقاوم می باشد وخاصیت رزونانسی خوبی دارد.
مصارف : درکشورچین از چوب ، برگ، پوست ومیوه وگل درختان پائولونیا بطور گسترده استفاده می شود .بدلیل سبکی ودوام طولانی برای تیرهای افقی سقف ساختمانها و در صنایع جهت تولید در و پنجره ، قفسه و کمد ، جعبه های میوه وجعبه های پستی، تخته چندلا، کاغذ و… درختان پائولونیا مصرف می شوند. بحث ونتیجه گیری:
با توجه به جداول وبررسی میزان رشد دوگونه پائولونیاوصنوبر اهمیت موارد زیر روشن میگردد.
(نتایج تحقیقات انجام شده برروی خواص چوب پائولونیادرایران در جداول وآمارهای پیوست مقاله آمده است )حجم چوبدهی درهکتار پائولونیا( توجه داشته باشید که مقدار تولید چوب ذکر شده در این مقاله جهت طرح جنگلزائی میباشد که تعداد ۵۰۰ درخت در هکتار می باشد و در صورت کشت صنعتی , ۲٫۵۰×۲٫۶۰ و تعداد ۱۵۰۰ درخت در هکتار , مقدار تولید چوب متفاوت میباشد) و (فاصله کاشت ۴×۵ ، ۵۰۰ درخت درهکتار ۰۴/۰ تا ۱۵ مترمکعب افزایش حجم چوب درسال البته برای کشت در جنگل ) علاوه بررشد ارتفاع، افزایش اعجاب انگیز رشد قطری درختان پائولونیابویژه در چندسال اول موجب افزایش حجم آن در زمان کوتاهی می گردد.
زمان بهره برداری درختان پائولونیادرزراعت چوب طبق تحقیقات انجام شده بین ۳-۴ سال و ۵-۶ سالگی است
تاج پوشش درختان پائولونیااز هم باز است ونور بخوبی از آن عبور می نماید وبراساس تحقیقات انجام شده انواع گیاهان زراعی براحتی در لابلای آن رشد میکنند.
فرم تاج پوشش درختان صنوبر مانع از رساندن نورکافی به گیاهان زراعی کاشته شده درزیر آنها در روش کشت تلفیقی میگردد.بنابراین برای کاشت گیاهان زراعی با درختان صنوبر باید حداقل فاصله ۳-۴ متر رعایت گرددکه این مسئله باعث به هدر رفتن زمین میگردد.
انواع گونه های پائولونیادر شرایط زیستی بسیار متفاوتی سازگاری نشان داده اند از نظر شرایط زیست محیطی (ارتفاع از سطح دریا، دما، میزان بارندگی،خاک) زیستگاه اصلی درختان پائولونیادر کشور چین بین ۳۰-۴۰ درجه عرض جغرافیایی می باشد که مناطق وسیعی از کشورایران نیز در همین عرض جغرافیایی واقعند.
با توجه به آمارهای پیوست پائولونیامناسب تولید خمیر کاغذ بوده وطبق تحقیقات انجام شده با فرایند پخت کرافت ،راندمان خمیر ۷۹% بدست آمده است .

عکسهایی از مزارع پائولونیا
بیشترین کشت پائولونیا به ترتیب در آمریکا و استرالیا و کشور رومانی میباشند که در سطح وسیعی اقدام به احداث نهالستان کرده اند .

 

مشخصه کیفیت مواد
کیفیت مواد چوب مقايسه بسیار ویژه و مناسب برای طیف گسترده ای از برنامه های کاربردی است. در مقایسه با دیگر گونه های چوبی، چوب مقايسه در زیر ۸ ویژگی متمایز می گیرد

۱- روشن اما سخت به عنوان یکی از سبک ترین چوبها بر روی زمین، حدود ۴۰ ٪ سبک تر از گونه های دیگر از چوب است. از سوی دیگر سختی آن نیز خوب است , پس از آن می تواند مورد استفاده برای ساخت هواپیما مدل، مسکن از ابزار دقیق و غیره
.

۲- خمش ، هیچ پیچ و تاب و حفظ شکل آن در مقایسه با دیگر گونه های چوبی، دارای ویژگیهائی به عنوان “بدون خم شدن بدون پیچ و تاب و حفظ شکل آن” می باشد..

۳- مقاومت در برابر رطوبت و رطوبت تصحیح می باشد .مقايسه چوب مقاوم در برابر رطوبت باعث شده است که به عنوان مواد با درجه بالا برای پوشش هیئت کشتی مسافربری و اتوبوس، در مورد بسته بندی حمل و نقل هوایی حمل و نقل و حمل و نقل آب استفاده کرد .

۴- مقاومت به آتش و هدایت حرارتی در مقايسه گونه های دیگر کمتراز چوبهای دیگراست. نقطه سوزش دیگر چوبها , حدود ۲۷۰ درجه سانتی گراد، می باشد . در حالی که نقطه سوختن چوب پائولونیاتا ۴۲۵ درجه سانتیگراد است. علاوه بر این, آن می تواند استفاده شود به عنوان مواد چوبی , محصولات مقاوم به دمای بالا می باشد .

۵- مقاوم در برابر سایش و بافت زیبا و رنگ های روشن بافت چوب , زیبا و ظریف با روشنایی استرابریشم و الگوهای طبیعی خوب هستند. آن را به عنوان ماده ایده آل برای تجهیزات مبلمان، لوازم التحریر و کلیه لوازم ورزشی

۶- توانایی های قوی برای هدایت صدا , کیفیت صوتی را دارا می باشد . توسط چوب پائولونیامی توانیم در پایدار نگاه داشتن بدون در نظر گرفتن آب و هوا که باعث تغییر میشود , . تخته سنتور و عود و دیگر لوازم سازها را ساخت .

۷- کیفیت چوب نرم پائولونیاکه برای پردازش، کنده کاری و رنگرزی استفاده میشود . و از دیگر محصولات تولید مواد خاص برای کیفیت خوب کاغذ و صنایع دستی می باشد.

.

برای کاهش مصرف آبیاری قابلیت کم کردن ۷۰ درصد نیاز آبی میباشد که شرکت توت آبی با پیشنهاداتی در خدمتتون خواهد بود.
با تشکر
مترجم و گرد آوردنده: فرزاد فهیمی فرد

دیدگاه ( 2 )

 1. YourFriendPablo۱۳ بهمن ۱۳۹۷

  Great, I really like it! Youre awesome

  پاسخ
  • tinadmi۱۷ بهمن ۱۳۹۷

   Hi
   Thank you so much . you will succeed

   پاسخ

دیدگاه ها

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*